Digital marketing strategist

Digital marketing strategist@HELLO Agency

Digital marketing [email protected] Agency

Állás leírása:

We are looking for a multi-talented Digital Marketing Strategist skilled in social media management, copywriting and digital ad campaigns. The successful candidate will develop and execute campaigns, manage social media accounts and produce content for our clients, working within a team of 8, reporting to the Creative Director. Copywriting and communication skills in English are essential.

Szakmai ismeretek:

  • 1-2 years of agency experience (*****)
  • Facebook, Instagram, LinkedIn (*****)
  • Google Ads, Google Analytics (*****)
  • Copywriting in English & Hun (*****)
  • Campaign planning & management (*****)

Emberi tulajdonságok:

  • Kreativitás
  • Csapatjátékos
  • Odafigyel a részletekre
  • Open-mindedness
  • Strategic & innovative thinkng

Végzettség:

  • Marketing (BA diploma)
  • Kommunikáció- és médiatudomány (BA diploma)

Nyelvtudás:

  • Magyar (Anyanyelvi szint) és
  • Angol (Kiváló kommunikáció szóban és írásban is)

Feladatok:

  • plan, develop and execute digital marketing and social media strategies,
  • develop and execute paid digital marketing and social media campaigns,
  • monitor and analyse the performance of digital and social media activities,
  • report useful, data-driven and actionable insights to ensure the overall strategy stays relevant,
  • assume daily posting duties for assigned social media accounts

A cégről

Kommunikációs szolgáltatások

Kommunikációs stratégiák, digitális tartalmak, ütős designok, kreatív kampányok, emlékezetes események és innovatív ötletek - bármi, amivel ügyfeleink céljait támogathatjuk!

Munkavégzés helye

Budapest

Cégnév: EasyHiring Services Kft.